ORKESTRA

ORKESTRA

_______

OKEANOS ®

YUNAN MÜZİĞİ TOPLULUĞU, İZMİR I TÜRKİYE

1800’lü ve 1900’lü yıllara ait en sevilen taşplak ve radyo şarkılarını, Smyrneiko ve Rembetiko’nun tarih kokulu zeybekleri ve hasapikolarını coşkulu performansı ve dans şovları ile sergileyen, Türkiye'nin en keyifli Greek Müzik grubu; OKEANOS.

Ekip, 2007 yılında kuruldu. Canlı Performans sırasında, Zeibekiko-Hasapiko-Hasaposerviko ve Türk Zeybeği dansları ile misafirlerine unutulmaz dakikalar yaşatan ekip, 2008 yılında başladığı Swissotel Büyük Efes İzmir sahnesinde 5 yılda 1000, 8 yılda 2000 ve 9,5 yılda 3000'e yakın sahne performansı ile 3 rekor kırdı.

Repertuar, en sevilen smyrneiko ve rembetiko şarkıları, ada halklarının ve Ege insanının da keyifle aşina olduğu Türkçe ve Yunanca ortak şarkıları kapsarken, Rumeli’den de güzel örnekler sunuyor.

Evrim Atesler I Solist, Akustik Gitar, Buzuki

Burak Şenışık I Keman

Ozan Lezgioğlu I Perküsyon

Sinem Deniz I Vokal, Baglamadaki

HARMOLIPI ®

BİR REMBETİKO SEMİNERİ, İZMİR I TÜRKİYE

Türkiye ve Yunanistan arasında kültür-sanat projeleri yöneten İzmir'li müzisyen Evrim Ateşler, "Loop Station" (enstrüman çalarken eş zamanlı kayıt etme tekniği) ile gitarı, buzukiyi ve baglaması aynı anda çalarak bizleri İzmir'den Pire'ye götürüyor. Harmolipi; müzisyenin, Türk-Yunan mübadelesini, 1922 öncesini ve sonrasını, sesleri, anıları, insanları ve hayatları, tarih kokan Hasapiko ve Zeibekiko danslarını ve çıkışlarını, eski ve yeni albümlerinden en sevilen Smyneiko ve Rembetiko şarkıları, gerçek hikayeleri, belge ve fotoğrafları ile süslediği tek kişilik bir tarih-kültür-sanat gösterisidir. Harmolipi, Seminer/Dinleti - Konser - Müzikal stilleri olmak üzere 3 şekilde sahnelenebilir.

Evrim Atesler I Anlatıcı, Müzisyen, Solist

Okeanos Orkestrası

Arhondisses Kadın Sesleri Topluluğu & Dansçıları

 

NEABANDA ®

AKDENİZ'İN YENİ SESİ, ATİNA I YUNANİSTAN

Ege ve Doğu Akdeniz’de nefesler...  Doğu ve Batı sentezi…

O zamanlarda ve bugünlerde Yunanistan ve Türkiye...

Dostluk ve sinerji… Bunlar, günümüzde yoğun biçimde şenlenmiş, çeşitlenmiş polifonik coğrafi müzik yapısını kapsayan NEABANDA müzik grubunu betimleyen birkaç ifade.

Yedi Yunan ve üç Türk müzisyen, 9 erkek ve bir kadın…

Yaratıcılıklarını kullandılar, iletişim kurdular, keşfettiler, anlattılar ve kendi özgün ifade biçimlerini buldular, seyahat ediyorlar ve bizleri de İzmir, Atina, İskenderiye, Selanik, İstanbul ve Pire’ye, tarihin büyülü kokularını yayan şehirlere götürüyorlar.

19. ve 20. yüzyıl…  Telaş ve kargaşa dönemleri… Ayrılık dönemleri…

21. Yüzyıl... Aynı yerler… Benzer kişiler...  Bir araya gelme zamanı…

Bir Türk ve iki Yunan müzisyen; Evrim Ateşler, Aris Konidaris ve Mihalis Bakalis. Birbirleri için dost, meslektaş ve artık neredeyse kardeş gibiler.

Herkes, Ege’nin herhangi bir kıyısında denize girerken bir fikir canlandı zihinlerde… Aylarca yüzyüze ve internet aracılığı ile konuştular. Ege'nin iki yakasından kendileri gibi hisseden diğer Yunan ve Türk arkadaşlarını da biraraya getirmeyi ve hep beraber gerçekten sevdikleri, onları birbirlerine bağlayan ve onlara ortak köklerini hatırlatan müziği yaşamaya karar verdiler.

Alexandros Psomopoulos I Buzuki

Aris Konidaris I Bas gitar

Giorgos Zorgrafos I Akordeon

Evrim Ateşler I Solist, gitar, klarnet, ney

İbrahim Kurnaz I Keman

İsmet Çakmak I Perküsyon

Mihalis Bakalis I Perküsyon

Nikos Plios I Gitar

Ria Ellinidiou I Solist, Perküsyon

Socratis Desypris I Buzuki

ARHONDISSES ®

OKEANOS KADIN SESLERI TOPLULUĞU, İZMİR I TÜRKİYE

3. ve/veya 4. kuşaktan kökleri Selanik, Girit, Kavala, Drama gibi topraklara dayanan mübadil ailelerin çocuk ve/veya torunları 1922 öncesi Smyrneiko ve sonrası Rembetiko dönemi şarkılarını Okeanos orkestrası ile birlikte seslendiriyorlar.

Kadın Sesler : Aysun Demiryapan - Ayten Yıldırım - Deniz Çakmak - Meriç Güç - Nesibe Hülya Tepeköylü - Tuba Gökmen - Zehra Günel Özbek

 

 

VALISE ®

1 MÜZİSYEN 10 ENSTRUMAN, İZMİR I TÜRKİYE

Farklı ülkeler, farklı kültürler, farklı lezzetler…

Multi-enstrumantalist Evrim Ateşler 10 enstrumanı ve arkadaşları ile birlikte seyirciyi dünya müzikleri eşliğinde keyifli bir seyahate çıkarıyor. Tasavvuftan flamenkoya, Arap kültüründen Azeri türkülerine, zeybekten jazza, Türk faslindan Yunan rebetikosuna, Anadolu halk müziğinden daha nicelerine…

Ateşler; 20 yıllık müzikal kariyeri doğrultusunda tabir yerindeyse tüm bilgi birikimini sakladığı valizini seyirci ile buluştururken, bu özel orkestra eşliğinde gözyaşı ile gülümsemenin iç içe olduğu bir performans sergiliyor.

Proje, Yaşar Üniversitesi öğretim görevlisi Payam Gül Susanni'nin koordinatörlüğünde, 2018 Nisan ayında İzmir Adnan Ahmed Saygun Sanat Merkezi’nde kapalı gişe bir performans sergiledikten hemen sonra, resmi davet üzerine Çin Halk Cumhuriyeti’nde farklı festival ve üniversite etkinliklerinde başarılı 3 konser daha gerçekleştirmiş olup, 2018 kışında Karşıyaka Belediyesi Hikmet Şimşek Sanat Merkezi’nde de seyricisi ile buluşmuştur.

Piyano & Düzenlemeler I Devrim Demir Yeşilpınar

Gitar I Mert İşyar

Keman I Burak Şenışık

Bas Gitar I Halil Çağlar Serin

Perküsyon I Ozan Pars

Davul I Bora Peynirci

Piyano, Gitar, Buzuki, Cura, Ud, Klarinet, Ney, Akordeon, Ritm, Acapella I Evrim Ateşler


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 

PARAGRAF ®

ETNİK MÜZİK DÜNYASININ YENİ SATIRBAŞI,  İZMİR I TÜRKİYE

“Atina, İstanbul, Selanik, İzmir” kokan şarkılar…
Türkiye-Yunanistan ülkeleri arasında kültür-sanat projeleri yöneten araştırmacı müzisyen ve yapımcı Evrim Ateşler, akademisyen ve tanbur icracısı Halil İbrahim Yüksel, akademisyen ve uluslararası kültür sanat projelerinde keman sanatçısı olarak görev yapan müzisyen Burak Şenışık, bir araya gelerek müzik dünyasına yeni bir “PARAGRAF” ile giriş yaptılar. Bugüne dek kendi branşları çerçevesinde birbirinden değerli ve profesyonel çalışmalar yöneten bu üç müzisyen, sanatsal birikimlerini ve mesleki tecrübelerini ve icra ettikleri Klasik Türk Müziği’nden kulaklarımıza aşina ve ruhumuzu okşayan tanburu, Yunan Müziği’nin enerjik ve asi ama duygulu çocuğu buzukiyi ve dünya müziklerinin en önemli yaylı enstrümanlarından kemanı bir araya getirdiler. Kayıt süreci İzmir’de tamamlanan ilk projeleri “Vol.I”, Atina’da Yunanistan’ın önemli müzik insanlarından Dimitris Sintos ile ses mühendisliği işlemlerinin ardından Amerika’daki dağıtıcı şirket tarafından tüm dünya dinleyicisine aynı anda sunuldu. “

Keman, Viyola I Burak Şenışık

Vokal-Buzuki-Gitar-Cura-Bas-Perküsyon I Evrim Ateşler

Tanbur-Lavta-Ud I Halil İbrahim Yüksel
 

Projenin albümünü, ALBÜM sekmesinden dinleyebilirsiniz.

ORKESTRA