ORKESTRA

ORKESTRA

_______

OKEANOS ®

YUNAN MÜZİĞİ TOPLULUĞU, İZMİR I TÜRKİYE

1800’lü ve 1900’lü yıllara ait en sevilen taşplak ve radyo şarkılarını, Smyrneiko ve Rembetiko’nun tarih kokulu zeybekleri ve hasapikolarını coşkulu performansı ve dans şovları ile sergileyen, Türkiye'nin en keyifli Greek Müzik grubu; OKEANOS.

Ekip, 2007 yılında kuruldu. Ateşler’in 15 yıllık sahne partneri Mert İşyar ekipte buzuki çalıyor. 7 kişilik orkestrada; gitar, buzuki, cura, keman, akordeon, perküsyon ve piano enstrümanları kullanılıyor.

Canlı Performans sırasında, Zeibekiko-Hasapiko-Hasaposerviko ve Türk Zeybeği dansları ile misafirlerine unutulmaz dakikalar yaşatan ekip, 2008 yılında başladığı Swissotel Büyük Efes İzmir sahnesinde 5 yılda 1000,

8 yılda 2000 sahne performansı ile iki rekor kırdı.

Repertuar, en sevilen smyrneiko ve rembetiko şarkıları, ada halklarının ve Ege insanının da keyifle aşina olduğu Türkçe ve Yunanca ortak şarkıları kapsarken, Rumeli’den de güzel örnekler sunuyor.

Modern ve otantik tarzı farklı farklı yorumlayan OKEANOS 9. yılında da Çarşamba Perşembe Cuma Ctesi günleri Swissotel Büyük Efes İzmir'de sahne almaya devam ediyor.

Evrim Atesler I Solist, Akustik Gitar, Klarnet, Ney, Akordeon, Baglamadaki

Mert Isyar I Vokal, Buzuki, Gitar

İbrahim Kurnaz I Keman

İsmet Çakmak I Davul

Tarık Sekerli I Perküsyon

Filiz Önder I Vokal

NEABANDA ®

AKDENİZ'İN YENİ SESİ, ATİNA I YUNANİSTAN

Ege ve Doğu Akdeniz’de nefesler...  Doğu ve Batı sentezi…

O zamanlarda ve bugünlerde Yunanistan ve Türkiye...

Dostluk ve sinerji… Bunlar, günümüzde yoğun biçimde şenlenmiş, çeşitlenmiş polifonik coğrafi müzik yapısını kapsayan NEABANDA müzik grubunu betimleyen birkaç ifade.

Yedi Yunan ve üç Türk müzisyen, 9 erkek ve bir kadın…

Yaratıcılıklarını kullandılar, iletişim kurdular, keşfettiler, anlattılar ve kendi özgün ifade biçimlerini buldular, seyahat ediyorlar ve bizleri de İzmir, Atina, İskenderiye, Selanik, İstanbul ve Pire’ye, tarihin büyülü kokularını yayan şehirlere götürüyorlar.

19. ve 20. yüzyıl…  Telaş ve kargaşa dönemleri… Ayrılık dönemleri…

21. Yüzyıl... Aynı yerler… Benzer kişiler...  Bir araya gelme zamanı…

 

Bir Türk ve iki Yunan müzisyen; Evrim Ateşler, Aris Konidaris ve Mihalis Bakalis. Birbirleri için dost, meslektaş ve artık neredeyse kardeş gibiler.

Herkes, Ege’nin herhangi bir kıyısında denize girerken bir fikir canlandı zihinlerde… Aylarca yüzyüze ve internet aracılığı ile konuştular. Ege'nin iki yakasından kendileri gibi hisseden diğer Yunan ve Türk arkadaşlarını da biraraya getirmeyi ve hep beraber gerçekten sevdikleri, onları birbirlerine bağlayan ve onlara ortak köklerini hatırlatan müziği yaşamaya karar verdiler.

Alexandros Psomopoulos I Buzuki

Aris Konidaris I Bas gitar

Giorgos Zorgrafos I Akordeon

Evrim Ateşler I Solist, gitar, klarnet, ney

İbrahim Kurnaz I Keman

İsmet Çakmak I Perküsyon

Mihalis Bakalis I Perküsyon

Nikos Plios I Gitar

Ria Ellinidiou I Solist, Perküsyon

Socratis Desypris I Buzuki

ORKESTRA